Total distanse
1434
KILOMETER
VO₂ Maks
49
ML/KG/MIN
↑ +10 siden jan 2024
Beste tempo
4:10
MIN/KM (3+ KM)
14. mar 2026
Antall løpeturer
181
AKTIVITETER
Siste: 30. sep 2026
Beste 1K split
3:48
22. okt 2025
Beste mile split
6:25
22. okt 2025
Lengste løpetur
24.0 KM
8. sep 2024
Mest stigning
475 M
22. jan 2024 · Catania
Beste økt-tempo
4:10
14. mar 2026 · 3.05 km
Tidsprediksjon · konkurranseløp
Basert på Riegel-formelen, kalibrert mot beste 1K-split (3:48) og snitt av 5 raskeste løp (4:28/km).
Månedlig distanse (km)
VO₂ Maks trend
Tempo per løpetur (min/km)
Gjennomsnittlig puls (bpm)
Løpeøkonomi – kadense (spm)
Aerob effektivitet · m/min per bpm
Hvor mye distanse kroppen leverer per pulsslag. Stigende verdi over tid = bedre aerob form.
Treningssone-fordeling
–
Sone 1+2
80/20-regelen · faktisk vs ideelt
Den hvite vertikale streken viser anbefalt fordeling (80/20).
Ukentlig treningsbelastning
Skadefare-indikator · ACWR
Nåværende ACWR
–
–
–
ACWR (Acute:Chronic Workload Ratio) sammenligner siste ukes belastning mot snittet av siste 4 ukers belastning.
0,8–1,3 = sweet spot ·
over 1,5 = forhøyet skadefare ·
under 0,8 = detraining-sone.
År-mot-år sammenligning
Løpeform – effekt & pustefrekvens
Effekt (watt)
Pustefrekvens (ånd/min)
Løpeform – biomekanikk
Skrittelengde (m)
Vertikal oscillasjon (cm)
Kontakttid bakke (ms)
Vertikal ratio (%)
Aktivitetskalender
Alle løpeturer
| Dato | Sted | Dist (km) | Tid | Tempo | Puls | Stigning | Kadense | Effekt | Pust | Skritt | GCT | V.Osc | Body Bat. | VO₂ | Last |
|---|
2024 → 2026 · året i tall
Skriftlig analyse
Basert på 181 løpeturer og 1 434 km fra januar 2024 til september 2026, hentet fra Garmin Connect. Analysen dekker volum, fysiologisk utvikling, sonefordeling, skadefare, løpsøkonomi og biomekanikk, med direkte vurderinger og konkrete anbefalinger der dataen gir grunnlag for det. Sist oppdatert oktober 2026: 47 nye løpeturer siden forrige versjon i april.
Volum & konsistens
Rekordår – men høsten har knekt kurven
Volumet har økt hvert år: 372 km i 2024, 428 km i 2025 og allerede 634 km i 2026 per september. Våren var toppen: 118 km på 17 turer i april og 107 km i mars, og sommeren holdt seg på 75–101 km i måneden.
2026 er også det første året uten en lang pause. De to store avbruddene ligger bak deg:
2026 er også det første året uten en lang pause. De to store avbruddene ligger bak deg:
November 2024 → januar 2025: 73 dagers pause
Juni 2025 → september 2025: 87 dagers pause
Men august (51 km) og september (35 km) viser et tydelig fall, med 15 dager uten løping midt i september. Det sammenfaller med oppstart i ny jobb, og er nøyaktig den typen glidning som tidligere har endt i måneder med pause.
Sett et gulv, ikke et mål: tre turer i uka, uansett lengde, gjennom vinteren. Og etter et opphold på to uker eller mer: de første to ukene skal ikke overstige 60 % av tidligere ukesvolum.
VO₂ Maks
Toppet på 52 i april – nå 49
VO₂ maks har gått fra 38–39 i januar 2024 til en topp på 52 i april–mai 2026, og ligger nå på 49. Netto er det fortsatt +10 poeng på under tre år, men retningen har snudd siden mai.
Periodisert:
Periodisert:
2024 H1: 43,5 → 2024 H2: 46,4 → 2025 H1: 47,6 → 2025 H2: 48,1 → 2026 H1: 50,3 → 2026 H2 så langt: 49,5
Fallet henger trolig sammen med to ting: sommeren hadde mer rolig løping (se sonefordeling under), og august–september hadde lavt volum. Garmin estimerer VO₂ maks fra forholdet mellom puls og fart, så varme sommerdager og mye sone 2 trekker estimatet ned uten at kondisjonen nødvendigvis har falt like mye. Estimatet er godt nok til å følge utviklingen over tid, men ligger typisk ±3–5 fra en laboratorietest.
Én ukentlig terskeløkt (for eksempel 2×15–20 minutter i sone 4) er det som typisk løfter estimatet igjen. Kombinert med gulvet over bør 50+ være innen rekkevidde før våren.
Tempo, puls & sonefordeling
Sonefordelingen er kraftig forbedret – fortsatt et stykke unna 80/20
Andelen lett trening (sone 1+2) har steget tydelig:
Prisen er synlig i tempoet: snittempo på turer over 3 km var 6:08/km i januar–april og 6:28/km i mai–september, med snittpuls 164 mot 161. Det er forventet når man bevisst roer ned. Per år for turer over 3 km:
2025: 42,6 % → januar–april 2026: 53,5 % → mai–september 2026: 63,9 %
Det er den største endringen i dataen siden forrige analyse. Sone 3, den klassiske «middels-sonen» der man trener for hardt til å hente seg inn og for lett til å få kvalitet, har falt fra 31,8 % i 2025 til 22,9 % i sommer. Totalt over hele perioden er fordelingen nå 52,4 % lett mot 47,6 % hard, basert på 111 timer med pulsdata.
Prisen er synlig i tempoet: snittempo på turer over 3 km var 6:08/km i januar–april og 6:28/km i mai–september, med snittpuls 164 mot 161. Det er forventet når man bevisst roer ned. Per år for turer over 3 km:
2024: 6:33/km snitt, beste 5:11 | 2025: 6:16/km, beste 4:22 | 2026: 6:18/km, beste 4:10
Hold retningen, men skill tydeligere: rolige turer helt rolige (gå litt hvis pulsen passerer 145), og én økt i uka som faktisk er hard. Målet er ikke 80/20 over natta, men å la den harde økta bære kvaliteten.
Kadens
Stabil rundt 153–154 spm – fortsatt under anbefalt intervall
Kadensen er nå regnet som steg per minutt i bevegelse, slik at stopp og pauser ikke trekker snittet ned. Tallene er derfor ikke direkte sammenlignbare med forrige versjon av siden:
2024: 149,2 spm → 2025: 154,1 spm → 2026: 153,2 spm
Standardanbefalingen for effektiv løpeteknikk er 160–180 spm. Du ligger fortsatt 7–10 spm under nedre grense, og det har ikke flyttet seg det siste året. Spredningen i 2026 er 145–166 spm, mot 121–179 i 2025, så teknikken er blitt jevnere, men ikke raskere.
Bruk metronomfunksjonen i klokka på rolige turer, start på 160–162 spm og øk med noen få steg hver måned. Kortere, raskere steg er også det mest direkte grepet mot den vertikale bevegelsen nedenfor.
Effekt & pustefrekvens
Pustefrekvensen fortsetter å falle
Effektdata (watt) finnes for 132 av 181 løpeturer. Turer der du sto stille mer enn 20 % av tiden er utelatt, fordi snittet da blir misvisende. Snittet har økt fra 383 W i 2025 til 401 W i 2026, med spredning 217–541 W.
Pustefrekvensen er fortsatt den mest konsistente trenden: 37,6 åndedrag/min i 2024, 36,8 i 2025 og 34,0 i 2026. Lavere pustefrekvens ved tilsvarende innsats tyder på bedre aerob effektivitet, og fallet har fortsatt selv om VO₂ maks-estimatet har gått ned siden mai.
Pustefrekvensen er fortsatt den mest konsistente trenden: 37,6 åndedrag/min i 2024, 36,8 i 2025 og 34,0 i 2026. Lavere pustefrekvens ved tilsvarende innsats tyder på bedre aerob effektivitet, og fallet har fortsatt selv om VO₂ maks-estimatet har gått ned siden mai.
For å bruke effektdataen meningsfullt: ta en terskeltest (FTP) og legg inn effektsoner i Garmin. Effekt er mer stabilt enn puls, som påvirkes av varme, søvn og stress.
Biomekanikk
Varselskiltet fra i vår har blitt tydeligere
Biomekaniske data finnes fra 2025 og fremover (2024 har én referanseøkt). Samlet bilde:
Skrittlengde (snitt 1,07 m) er stabil: 1,09 m i 2025 og 1,07 m i 2026.
Bakkekontakttid (snitt ~302 ms) falt fra 317 ms i 2024 til 298 ms i 2025, og ligger på 305 ms i 2026. 250–350 ms er normalt for mosjonister, så du er godt innenfor.
Vertikal oscillasjon er det som har gått feil vei: 9,2 cm i januar–april 2026 og 10,4 cm i mai–september. Under 8–9 cm regnes som effektivt. Noe av økningen skyldes trolig at rolige turer gir kortere steg, men retningen er tydelig.
Skrittlengde (snitt 1,07 m) er stabil: 1,09 m i 2025 og 1,07 m i 2026.
Bakkekontakttid (snitt ~302 ms) falt fra 317 ms i 2024 til 298 ms i 2025, og ligger på 305 ms i 2026. 250–350 ms er normalt for mosjonister, så du er godt innenfor.
Vertikal oscillasjon er det som har gått feil vei: 9,2 cm i januar–april 2026 og 10,4 cm i mai–september. Under 8–9 cm regnes som effektivt. Noe av økningen skyldes trolig at rolige turer gir kortere steg, men retningen er tydelig.
Vertikal ratio: 8,3 % i 2025 → 9,3 % i 2026. Under 8 % regnes som god form.
Løp med lett foroverlening fra anklene, ikke hoftene, og korte, raske steg. Drills som A-skips og høye kne to ganger i uka, kombinert med høyere kadens, er det mest direkte grepet her.
Skadefare & belastningsstyring
Jevnere i sommer – men hoppene er der fortsatt
ACWR (Acute:Chronic Workload Ratio) sammenligner siste ukes belastning med snittet av de siste fire ukene. Verdier mellom 0,8 og 1,3 regnes som det trygge produktivitetsområdet.
Mønsteret er det samme som før de to lange pausene: belastningen øker i rykk, ikke gradvis.
Nåværende ACWR: 1,04 – i sweet spot, etter to uker uten løping i september
Over hele perioden har 23 % av dagene vært i risikoområdet (over 1,5) og 29 % i sweet spot. Mai–september var tydelig bedre: bare 12 % i risikoområdet og 36 % i sweet spot. Men ukentlige volumhopp på over 100 % finnes fortsatt, også i år: februar (+185 %), mars (+331 %), april (+165 %), mai (+186 %) og juli (+366 %, fra 7,6 til 35,4 km på én uke).
Mønsteret er det samme som før de to lange pausene: belastningen øker i rykk, ikke gradvis.
Bruk ACWR-grafen som beslutningsverktøy. Når ratioen passerer 1,4, legg inn en lett uke på 60–70 % av forrige ukes volum. Etter oppholdet i september gjelder 60 %-regelen fra volumseksjonen.
Aerob effektivitet
Stor fremgang, men platå siden 2025
Aerob effektivitet (meter per minutt per pulsslag) kombinerer fart og hjertebelastning, og er et av de mest pålitelige målene på faktisk løpsform:
At effektiviteten holdt seg rundt 0,97–0,99 i sommer, med roligere løping, er et godt tegn. Platået brytes sjelden med mer av det samme.
jan 2024: 0,79 → mar–apr 2026: 1,03 → sep 2026: 1,00
Over hele perioden er det rundt 27 % forbedring. Men siden høsten 2025 har verdien ligget mellom 0,93 og 1,03 uten klar retning. Gjennombruddet kom mellom 2024 og 2025, og våren 2026 var toppen så langt.
At effektiviteten holdt seg rundt 0,97–0,99 i sommer, med roligere løping, er et godt tegn. Platået brytes sjelden med mer av det samme.
Tempoøkter (10–15 minutter på 80–85 % av makspuls) og kontrollerte intervaller er det som typisk åpner neste hopp i effektivitet.
Race-potensial
Halvmaraton under 1:45 er fortsatt realistisk
Riegel-formelen, kalibrert mot beste 1K-split (3:48) og snittet av dine fem raskeste løpeturer (4:28/km), gir to anslag:
Sommeren ga langtur-grunnlaget: 20,3 km i juni og 18,0 km i juli. Det som mangler er den ukentlige harde økta og et jevnt volum gjennom høsten.
5K realistisk: 22:41 · optimistisk: 20:58
10K realistisk: 47:19 · optimistisk: 43:43
Halvmaraton realistisk: 1:44:24 · optimistisk: 1:36:28
Maraton realistisk: 3:37:41 · optimistisk: 3:21:08
Det optimistiske anslaget forutsetter at du holder nær 1K-tempo over lang distanse, og er urealistisk uten spesifikk konkurransetrening. Det realistiske er det dataen faktisk støtter.
Sommeren ga langtur-grunnlaget: 20,3 km i juni og 18,0 km i juli. Det som mangler er den ukentlige harde økta og et jevnt volum gjennom høsten.
Velg et konkret halvmaratonmål våren 2027 og legg opp tolv uker med periodisert oppbygging. Med langturer opp mot 18 km og én terskeløkt i uka er sub-1:45 innen rekkevidde.
Body Battery
Belastningen er godt tålt – med noen unntak i sommer
Gjennomsnittlig tap av body battery per løpetur er −12,4 (−12,2 i 2026), et moderat nivå. Tre økter har trukket 30 eller mer: 16,7 km i august 2026 (−33), comebacket i januar 2025 (−31) og 12,2 km i juli 2026 (−30). To av de tre er fra sommerens langturer.
Høy body battery-drenasje over tid er et signal på kronisk overbelastning. At det skjer sjelden, tyder på at restitusjon og søvn stort sett fungerer.
Høy body battery-drenasje over tid er et signal på kronisk overbelastning. At det skjer sjelden, tyder på at restitusjon og søvn stort sett fungerer.
Bruk body battery som go/no-go før harde økter. Starter du under 40, øker du skaderisikoen uten tilsvarende treningseffekt.
Helhetsvurdering
Rett vei på intensitet – nå er kontinuitet det som avgjør
Siden april har den største svakheten fra forrige analyse blitt adressert: lett trening har gått fra 45,6 % til 63,9 % i sommer, og andelen dager i skadefaresonen er halvert. Samtidig har VO₂ maks-estimatet falt fra 52 til 49, og volumet har sunket kraftig i august og september.
1. Kontinuitet. Tre år med data viser at de lange pausene er det som koster mest fremgang. Høsten 2026 er første test på om ny hverdag og trening lar seg kombinere.
2. Én hard økt i uka. Roligere løping har gitt bedre sonefordeling, men uten en tydelig hard økt flater VO₂ maks og effektivitet ut.
1. Kontinuitet. Tre år med data viser at de lange pausene er det som koster mest fremgang. Høsten 2026 er første test på om ny hverdag og trening lar seg kombinere.
2. Én hard økt i uka. Roligere løping har gitt bedre sonefordeling, men uten en tydelig hard økt flater VO₂ maks og effektivitet ut.
Samme løsning som før, med ett tillegg: et periodisert program med faste lette og harde dager, maks 10 % volumøkning per uke, og et gulv på tre turer i uka gjennom vinteren. Et halvmaratonmål våren 2027 gir strukturen en retning.